Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Mobilny pacjent. Korzystanie z transgranicznej opieki zdrowotnej w prawie Unii Europejskiej

Dostępność: na bieżąco
Wysyłka w: 2 dni robocze
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 55,00 zł 55.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.
Zyskujesz 10 pkt [?]
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Dobrochna Bach-Golecka

Transgraniczna opieka zdrowotna stanowi przedmiot ożywionej debaty publicznej w Unii Europejskiej. Począwszy od końca lat 90. ubiegłego wieku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał szereg rozstrzygnięć w ramach medycznej linii orzeczniczej. Aktywność Trybunału spowodowała podjęcie unijnych prac legislacyjnych, zwieńczonych przyjęciem w kwietniu 2011 r. dyrektywy 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady o stosowaniu praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Monografia zawiera wnikliwą analizę genezy dyrektywy, jej szczegółowych postanowień oraz zasad dostępu do leczenia w innym państwie członkowskim UE. Wskazuje na związki dyrektywy 2011/24/UE z rozporządzeniami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i potencjalne trudności związane ze stosowaniem obu reżimów normatywnych. Zawiera omówienie procesu implementacji dyrektywy przez państwa członkowskie, z uwzględnieniem przepisów polskich, przyjętych dopiero pod koniec 2014 r., po upływie terminu przeznaczonego na dokonanie transpozycji. Monografia zawiera rozważania dotyczące określenia praw przysługującym pacjentom, pragnącym skorzystać z leczenia w innym państwie członkowskim. Analizuje regulacje dotyczące projektowanej współpracy państw Unii w zakresie europejskich sieci referencyjnych, oceny technologii medycznych, e-zdrowia oraz chorób rzadkich.

 

Publikacja stanowi pierwsze w literaturze polskiej całościowe opracowanie poświęcone problematyce transgranicznej opieki zdrowotnej. Jej lektura zalecana jest zarówno dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką służby zdrowia, jak i dla teoretyków prawa unijnego.

Monografia dr Dobrochny Bach-Goleckiej stanowi ujęcie tematyki nieopracowanej do tej pory w sposób kompleksowy. Autorka niezwykle rzetelnie i wnikliwie przedstawia w niej zagadnienie o istotnym znaczeniu praktycznym, ważne i aktualne zarówno z perspektywy praw pacjenta, jak i w szerszym kontekście życia społecznego i obowiązków państwa w zakresie zapewnienia opieki zdrowotnej dostępnej dla wszystkich. Praca znakomicie pokazuje, w jaki sposób prawo Unii Europejskiej wpływa na sposób wykonywania kompetencji państw członkowskich w zakresie ochrony zdrowia, dając pacjentom nie tylko szerszy zakres uprawnień, ale także skuteczne narzędzia do ich realizacji.

Prof. Anna Zawidzka-Łojek, Uniwersytet Warszawski

 

Z dużą aprobatą należy przyjąć fakt, że na polskim rynku pojawia się monografia w kompleksowy sposób omawiająca budzące wiele problemów interpretacyjnych i praktycznych kwestie związane z bardzo ciekawym problemem transgranicznego świadczenia usług medycznych

Prof. Maciej Mataczyński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

 


Zakup grupowy

Dane techniczne

Wersja publikacji Książka papierowa
ISBN 978-83-7627-097-5
Numer katalogowy 1125
Wydanie 1
Data wydania 2015/8
Seria Monografie i prace zbiorowe
Rodzaj oprawy miękka
Format 165 X 235
Ilość stron 504
Cena katalogowa 55,00zł

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl