Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Mobilny pacjent. Korzystanie z transgranicznej opieki zdrowotnej w prawie Unii Europejskiej

dr hab. Dobrochna Bach-Golecka

Dobrochna Bach-Golecka

Doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA), lista londyńska oraz Research Network on EU Administrative Law. Badania naukowe prowadziła m.in. w Centrum Lauterpachta na Uniwersytecie w Cambridge, Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Autorka publikacji z zakresu prawa międzynarodowego i europejskiego, administracji publicznej oraz praw człowieka.

ISBN: 978-83-7627-097-5
Nr katalogowy: 1125
Wydanie: 1
Data wydania: 2015/8
Seria: Monografie
Oprawa: miekka
Format: 165 x 235
Ilość stron: 504

spis treści

Dostępność publikacji:
Dostępny na bieżąco

Cena: 65.00 zł

koszty dostawy 


poleć znajomemu

Transgraniczna opieka zdrowotna stanowi przedmiot ożywionej debaty publicznej w Unii Europejskiej. Począwszy od końca lat 90. ubiegłego wieku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał szereg rozstrzygnięć w ramach medycznej linii orzeczniczej. Aktywność Trybunału spowodowała podjęcie unijnych prac legislacyjnych, zwieńczonych przyjęciem w kwietniu 2011 r. dyrektywy 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady o stosowaniu praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Monografia zawiera wnikliwą analizę genezy dyrektywy, jej szczegółowych postanowień oraz zasad dostępu do leczenia w innym państwie członkowskim UE. Wskazuje na związki dyrektywy 2011/24/UE z rozporządzeniami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i potencjalne trudności związane ze stosowaniem obu reżimów normatywnych. Zawiera omówienie procesu implementacji dyrektywy przez państwa członkowskie, z uwzględnieniem przepisów polskich, przyjętych dopiero pod koniec 2014 r., po upływie terminu przeznaczonego na dokonanie transpozycji. Monografia zawiera rozważania dotyczące określenia praw przysługującym pacjentom, pragnącym skorzystać z leczenia w innym państwie członkowskim. Analizuje regulacje dotyczące projektowanej współpracy państw Unii w zakresie europejskich sieci referencyjnych, oceny technologii medycznych, e-zdrowia oraz chorób rzadkich.

Publikacja stanowi pierwsze w literaturze polskiej całościowe opracowanie poświęcone problematyce transgranicznej opieki zdrowotnej. Jej lektura zalecana jest zarówno dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką służby zdrowia, jak i dla teoretyków prawa unijnego.

"Monografia dr Dobrochny Bach-Goleckiej stanowi ujęcie tematyki nieopracowanej do tej pory w sposób kompleksowy. Autorka niezwykle rzetelnie i wnikliwie przedstawia w niej zagadnienie o istotnym znaczeniu praktycznym, ważne i aktualne zarówno z perspektywy praw pacjenta, jak i w szerszym kontekście życia społecznego i obowiązków państwa w zakresie zapewnienia opieki zdrowotnej dostępnej dla wszystkich. Praca znakomicie pokazuje, w jaki sposób prawo Unii Europejskiej wpływa na sposób wykonywania kompetencji państw członkowskich w zakresie ochrony zdrowia, dając pacjentom nie tylko szerszy zakres uprawnień, ale także skuteczne narzędzia do ich realizacji".

Prof. Anna Zawidzka-Łojek, Uniwersytet Warszawski

"Z dużą aprobatą należy przyjąć fakt, że na polskim rynku pojawia się monografia w kompleksowy sposób omawiająca budzące wiele problemów interpretacyjnych i praktycznych kwestie związane z bardzo ciekawym problemem transgranicznego świadczenia usług medycznych"

Prof. Maciej Mataczyński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w PoznaniuPolecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności