Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Niedopuszczalne immisje

mgr Tomasz Józef Olejek

Tomasz Józef Olejek

mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

ISBN: 978-83-7627-092-0
Nr katalogowy: 1120
Wydanie: 1
Data wydania: 2014/07
Seria: Monografie
Oprawa: miekka
Format: 145 x 205
Ilość stron: 90
Cena katalogowa: 25,00 zł


spis treści

Dostępność publikacji:
Dostępny na bieżąco

Cena: 25.00 zł

koszty dostawy 


poleć znajomemu

Książka objaśnia w nowy sposób, po ponad 30 latach od publikacji ostatniej monografii w zakresie niedopuszczalnych immisji, autorstwa W. J. Katnera, zagadnienie zakazanych oddziaływań na nieruchomość sąsiednią w prawie polskim. Przede wszystkim uwzględnia zmiany prawne, doktrynalne i orzecznictwo po dzień 30 kwietnia 2014 r.

„Niedopuszczalne immisje” w swojej zasadniczej części podzielone są na cztery rozdziały. Pierwszy rozdział wprowadza Czytelnika w zagadnienie immisji. Po zdefiniowaniu ich i przedstawieniu na tle polskiego prawa, Autor poddaje w wątpliwość klasyczny podział immisji. Wywód wzbogacony jest o przedstawienie zagadnienia niedopuszczalnych oddziaływań w polskim prawie lokalowym, a także o próbę rozstrzygnięcia kolizji przepisów prawa cywilnego i administracyjnego, występującą przy stosowaniu art. 144 kodeksu cywilnego.

Rozdział drugi poświęcony jest kwestii odpowiedzialności za wywołanie niedozwolonych immisji. Autor rozważa zasady odpowiedzialności prawnorzeczowej i deliktowej, a także legitymację czynną i bierną w wynikłych sporach, w szczególności w wypadku odpowiedzialności wielu podmiotów za wyrządzoną szkodę. Omawia również zagadnienia związane z ochroną dóbr osobistych.

Rozdział trzeci mówi o problemie nadużycia prawa. W tym celu Autor odwołuje się m.in. do sztandarowego dzieła A. Szpunara „Nadużycie prawa podmiotowego”. Dokonywana jest próba rozróżnienia kwestii „nadużycia prawa” od kwestii „naruszenia prawa”. Definiowane jest również pojęcie szykany.

Wreszcie w rozdziale czwartym jest zawarta analiza tytułu XX Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej wraz z odpowiednimi regulacjami prawa polskiego (przede wszystkim ustawy z 2001 r. – Prawo ochrony środowiska i ustawy z 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie).

W każdym z rozdziałów zawarte jest również przedstawienie odpowiednich instytucji prawa polskiego na tle prawodawstw państw obcych, a także tło historyczne wybranych instytucji. Ze względu na bogaty materiał orzeczniczy, legislacyjny i doktrynalny, pozycja będzie cenna nie tylko dla teoretyków prawa, ale również dla praktyków, zajmujących się szczególnie delikatną dziedziną prawa, jaką jest prawo sąsiedzkie.Polecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności