Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Współpraca wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych i współpraca policyjna, PWBiS, tom XI.1, wydanie 2

dr Agnieszka Grzelak, dr Tomasz Ostropolski

Agnieszka Grzelak

Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa ­Europejskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ekspert do spraw legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

Tomasz Ostropolski

Doktor nauk prawnych, naczelnik wydziału w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości

ISBN: 978-83-7627-060-9
Nr katalogowy: 1084
Wydanie: 2
Data wydania: 2011/10
Seria: System Prawa Unii Europejskiej Podręczniki
Oprawa: miekka
Format: 165 x 235
Ilość stron: 244
Cena katalogowa: 45,00 zł


spis treści

Dostępność publikacji:
Dostępny na bieżąco

Cena: 45.00 zł

koszty dostawy 


poleć znajomemu

Z perspektywy ostatniej dekady widać, że rozwój współpracy państw członkowskich UE w obszarach, które wcześniej wydawały się zarezerwowane dla ich samodzielnych prerogatyw, był jednym z najbardziej znaczących zjawisk w najnowszej historii prawa Unii Europejskiej. Tradycyjne pola aktywności UE związane ze wspólnym rynkiem zostały postawione w nowym kontekście. W Traktacie z Maastricht ustanowiono tzw. III filar UE, gdzie wymiar sprawiedliwości i spraw wewnętrznych stał się przedmiotem wspólnego zainteresowania państw członkowskich UE. Przed Unią Europejską pojawiły się nieznane wcześniej wyzwania, wykraczające poza aspekt wyłącznie ekonomiczny. W kolejnych latach cały ten obszar stał się przedmiotem ciągłej ewolucji aż do Traktatu z Lizbony, w którym przewidziano zupełnie nowe instrumenty działania. Sprawiło to, że obecnie dziedzina współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych oraz współpracy policyjnej zyskała całkowicie nowy kształt.

Drugie wydanie podręcznika ukazuje się dwa lata po jego pierwszej edycji. Ten stosunkowo niedługi okres obfitował jednak w fundamentalne reformy zarówno o charakterze ustrojowym, jak i programowym. Od strony ustrojowej kluczowym elementem było wejście w życie 1 grudnia 2009 r. Traktatu z Lizbony. Rezygnacja za struktury filarowej UE doprowadziła do znacznego ograniczenia odrębności współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych i współpracy policyjnej pośród innych polityk UE. Tym niemniej obszar ten ciągle charakteryzuje się specyfiką, która jest w pewnym zakresie surogatem pozycji ustrojowej dawnego III filaru UE. Co więcej, w okresie przejściowym wcześniejsze instrumentarium prawne będzie w istotnej części podlegało poprzednim przepisom traktatowym. W najbliższych latach omawiana dziedzina będzie zatem stanowić specyficzny amalgamat, w którym poruszanie się będzie wymaga szczególnego rozeznania. Równocześnie, od strony programowej, wejście w życie Traktatu z Lizbony niemal dokładnie zbiegło się w czasie z przyjęciem programu sztokholmskiego, który wyznacza nowe priorytety polityczne w PWBiS na kolejne 5 lat.

W publikacji omawiamy główne problemy instytucjonalne i prawne dziedziny współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych i współpracy policyjnej. Jednocześnie staramy się uchwycić dynamikę rozwoju współpracy w tym obszarze (...).Polecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności