Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Parlament Europejski po wyborach w 2009 roku

prof. dr hab. Jan Barcz, Alexandra Brzezinski, Mikołaj Dowgielewicz, Peter Hengstenberg, dr Barbara Janusz-Pawletta , prof. dr hab. Arnold Rainer, Michael Roth, Robert Smoleń, Paweł Świeboda, Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

Jan Barcz

Profesor zw. doktor habilitowany, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.

Alexandra Brzezinski

Referentka ds. polityki europejskiej w biurze poselskim Michaela Rotha.

Mikołaj Dowgielewicz

Sekretarz stanu, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Peter Hengstenberg

Dyrektor Fundacji im. Friedricha Eberta Przedstawicielstwo w Polsce.

Barbara Janusz-Pawletta

Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa i Administracji na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Obrony Narodowej, asystent w Biurze Trybunału Konstytucyjnego.

Arnold Rainer

Uniwersytet w Ratyzbonie.

Michael Roth

Członek Bundestagu, zastępca rzecznika frakcji SPD w Bundestagu do spraw polityki europejskiej oraz przewodniczący grupy projektowej „Konstytucja europejska”.

Robert Smoleń

Dyplomata, były przewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej w Sejmie RP.

Paweł Świeboda

Prezes demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej.

Edmund Wittbrodt

Nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Kieruje Zakładem Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn, a następnie rektorem Politechniki Gdańskiej (1990–1996). Był przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (1994–1996), wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1996–1999) oraz ministrem edukacji narodowej (2000–2001). Jest specjalistą w zakresie budowy i eksploatacji maszyn, mechaniki teoretycznej i stosowanej, dynamiki układów mechanicznych, metod komputerowych w mechanice (w tym metody elementów skończonych), automatyki i robotyki, mechatroniki oraz biomechaniki. Jest autorem oryginalnej, hybrydowej metody sztywnych i odkształcalnych elementów skończonych oraz metody modelowania i analizy układów o zmiennej w czasie konfiguracji. Jest członkiem wielu towarzystw i komitetów naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk, a także Rady Redakcyjnej kwartalnika „The Archive of Mechanical Engineering” oraz „International Journal of Applied Mechanics and Engineering”. Przewodniczy Komisji Nauk Kosmicznych PAN oddział w Gdańsku. Jest inicjatorem powołania międzyuczelnianego (Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) kierunku studiów magisterskich na kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne. Opublikował ponad 270 prac, w tym 25 monografii oraz 170 artykułów w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych. Jest autorem 130 opracowań badawczych i ekspertyz, programów komputerowych, a także opinii, będąc biegłym sądowym. Był senatorem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997–2015. Przewodniczył Komisji Spraw Unii Europejskiej (2005–2015). Był członkiem Konwentu Europejskiego przygotowującego Traktat Lizboński, obowiązujący w Unii Europejskiej od 2009 roku, a także obserwatorem oraz posłem do Parlamentu Europejskiego (2003–2004). Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (1998) oraz wielu nagród ministra oraz rektora Politechniki Gdańskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Średnim Orderu Węgierskiego i Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

ISBN: 978-83-7627-024-1
Nr katalogowy: 1045
Wydanie: 1
Data wydania: 2009
Oprawa: miekka
Format: 165 x 235
Ilość stron: 88

Dostępność publikacji:
Druk na żądanie

Cena: 15.00 zł

koszty dostawy 


poleć znajomemu

Książka zawiera materiały z konferencji, która została zorganizowana w dniu 9 czerwca 2009 r., dwa dni po wyborach do Parlamentu Europejskiego, przez Fundację Friedricha Ebera (przedstawicielstwo w Polsce), Niezależny Instytut Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA oraz Katedrę Prawa Międzynarodowego i Prawa UE w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. były wydarzeniem ważnym z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze - ze względu na rolę, którą Parlament Europejski odgrywa w procesie decyzyjnym w UE, stając się przez to gwarantem legitymizacji demokratycznej Unii Europejskiej. Po drugie - ze względu na znaczenie wewnątrz-polityczne tych wyborów w Polsce: są one bowiem świadectwem zaangażowania społeczeństwa w "sprawy europejskie" oraz miernikiem nastawienia partii politycznych do statusu Polski w nowoczesnej Europie. Dodatkową ważną okolicznością jest możliwość wejścia w życie Traktatu z Lizbony. Traktat ten umocni rolę Parlamentu Europejskiego w systemie instytucjonalnym Unii oraz oddziaływanie parlamentów państw członkowskich w sprawach UE.

Układ poszczególnych rozdziałów w ramach niniejszej książki odzwierciedla zasadniczo przebieg konferencji. W części pierwszej („panelu polityków”) zajęto się aspektami politycznymi wyborów do Parlamentu Europejskiego i politycznymi wyzwaniami dotyczącymi Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych związanymi z Traktatem z Lizbony. W tej części książki Czytelnik znajdzie wypowiedzi Mikołaja Dowgielewicza (sekretarza stanu i szefa UKIE), Michaela Rotha (posła do niemieckiego Bundestagu, specjalizującego się w sprawach UE), Edmunda Wittbrodta (senatora i przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej Senatu RP) oraz Roberta Smolenia (dyplomaty, byłego posła na Sejm RP i przewodniczącego Komisji ds. UE). W części natomiast drugiej eksperci – profesorowie Rainer Arnold i Jan Barcz oraz Paweł Świeboda (prezes demosEuropa, uznanego centrum badawczego zajmującego się UE) oceniali wpływ propozycji zawartych w Traktacie z Lizbony na status Parlamentu Europejskiego oraz umocnienie roli parlamentów narodowych państw członkowskich w sprawach UE.


Polecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności