Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Ochrona prawna cudzoziemca w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

dr Agnieszka Szklanna

Agnieszka Szklanna

Doktor nauk prawnych, adwokat. W latach 2003-2004 pracowała w Radzie Europy jako prawnik w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a w latach 2004-2009 w Wydziale ds. Wykonywania Orzeczeń ETPC. Obecnie jest sekretarzem Komisji ds. Prawnych i Praw Człowieka (w tym podkomisji ds. mniejszości) w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE.

ISBN: 978-83-7627-033-3
Nr katalogowy: 1040
Wydanie: 1
Data wydania: 2010/03
Seria: Monografie
Oprawa: miekka
Format: 145 x 205
Ilość stron: 414
Cena katalogowa: 59,00 zł


spis treści

Dostępność publikacji:
Dostępny na bieżąco

Cena: 59.00 zł

koszty dostawy 


poleć znajomemu

Wiek XXI to czas postępującej globalizacji, integracji międzynarodowej, to czas otwierających się granic i – w konsekwencji – silnych ruchów migracyjnych. ­Turystyka i emigracja zarobkowa są współcześnie jednymi z najczęstszych przyczyn przenoszenia się osób do nowego kraju. Z drugiej strony – wciąż żywe są konflikty etniczne i narodowe, które zmuszają tysiące ludzi do uciekania z miejsca zamieszkania i szukania schronienia za granicą. Wszystko to powoduje, że regulacja prawna statusu cudzoziemców nabiera dziś szczególnej wagi.

Niniejsza książka ma stanowić odpowiedź przynajmniej na część problemów związanych ze statusem cudzoziemców. W publikacji scharakteryzowano zakres ochrony ­cudzoziemca na podstawie Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 r. (EKPCiPW) i Protokołów dodatkowych do niej. Dotychczas w polskiej doktrynie praw człowieka rozważania na ten ­temat ­prowadzone były jedynie w sposób wyrywkowy, pomimo tego, że zagraniczna literatura jest dosyć obszerna. Książka ta ma zatem uzupełnić ważną lukę w literaturze.
Istotne novum tej publikacji stanowi pogłębiona analiza konsekwencji prawnych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) stwierdzających naruszenie Konwencji; razem z tym zagadnieniem omówiono tu także problematykę nadzoru sprawowanego przez Komitet Ministrów Rady Europy w zakresie wykonywania tych orzeczeń przez państwa.

Książka adresowana jest do wszystkich osób interesujących się problematyką ­ochrony prawnej cudzoziemców oraz prawami człowieka, a w szczególności do praktyków prawa (adwokatów, radców prawnych, urzędników, działaczy organizacji pozarządowych) mających do czynienia z cudzoziemcami oraz skargami do ETPC. Dotychczas problem naruszenia ochrony prawnej cudzoziemca w Polsce (w sprawach przed ETPC) pojawiał się rzadko. Może się to jednak szybko zmienić, choćby w odniesieniu do nielegalnych imigrantów. W związku z członkostwem ­Polski w Unii Europejskiej i strefie Schengen nasz kraj przyciąga coraz więcej takich cudzoziemców, ich wydalanie zaś może rodzić w niektórych przypadkach odpowiedzialność państwa z tytułu EKPCiPW. Wiele odpowiedzi na rodzące się w takich sytuacjach pytania można znaleźć właśnie w tej publikacji.Polecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności