Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Świat współczesny wobec użycia siły zbrojnej. Dylematy prawa i polityki

dr hab. Jerzy Kranz, dr hab. Roman Kwiecień, prof. dr. hab. Jerzy Zajadło, prof. dr hab. Stanisław Koziej, dr hab. Robert Kupiecki, prof. zw. dr hab. Katarzyna Żukrowska

Jerzy Kranz

Doktor nauk prawnych, profesor nadzwyczajny, Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej Akademii Leona Koźmińskiego. Były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz były ambasador RP w Niemczech. 

Roman Kwiecień

Profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Jerzy Zajadło

Profesor zw. doktor habilitowany, kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa oraz Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Stanisław Koziej

Profesor zw. doktor habilitowany, generał brygady w stanie spoczynku. Analityk wojskowy i wykładowca bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego. Były wiceminister obrony narodowej.

Robert Kupiecki

Dr habilitowany, historyk, zawodowy dyplomata, między innymi były zastępca ambasadora RP przy NATO i dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ. Obecnie ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.

Katarzyna Żukrowska

Ekonomistka i politolog, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH oraz kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego w tym Instytucie.

ISBN: 978-83-7627-008-1
Nr katalogowy: 1036
Wydanie: 1
Data wydania: 2009/05
Seria: Monografie
Oprawa: miekka
Format: 165 x 235
Ilość stron: 464
Cena katalogowa: 99,00 zł


spis treści

Dostępność publikacji:

Cena: 99.00 zł


poleć znajomemu

Świat współczesny staje się inaczej niebezpieczny. Atak na USA z 11 września 2001 roku uświadomił nowe źródła i rodzaje zagrożeń. Na tym tle pojawia się wiele pytań o koncepcje polityki bezpieczeństwa i strategie wojskowe, rolę prawa międzynarodowego i jego niektóre dotychczasowe instytucje.

Zmieniają się przesłanki i cele oraz sposoby użycia siły zbrojnej, a także niektórzy aktorzy. Po 1989 roku coraz częściej natrafiamy na trudności ze stosowaniem dotychczasowych pojęć (takich chociażby jak wojna, konflikt zbrojny, napaść zbrojna czy samoobrona). W praktyce i w doktrynie pojawiły się specyficzne konstrukcje, uzasadniające operacje zbrojne w sytuacji, w której Rada Bezpieczeństwa nie jest w stanie wyrazić zgody na użycie siły: interwencja humanitarna oraz operacja uprzedzająca i operacja prewencyjna. Koncepcje te są z jednej strony krytykowane za relatywizowanie zakazu użycia siły zbrojnej, z drugiej odzwierciedlają potrzeby pojawiające się w wyniku istotnych zmian sytuacji międzynarodowej.

Użycie siły zbrojnej może być legalne oraz politycznie i moralnie uzasadnione (legitimate); nielegalne, ale uzasadnione; legalne, ale nieuzasadnione. Ciężar dyskusji przesuwa się coraz częściej z problemu legalności użycia siły na problem legitymacji, a konkretnie na próbę zamknięcia luki między legalnością a legitymacją. Legalność użycia siły zbrojnej jest jednak centralnym zagadnieniem. W tym kontekście dylematy prawne i polityczne pozostają nadal znaczące.Polecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności