Informujemy że używamy plików "cookies" i podobnych technologii m.in. w celach świadczenia usług, reklamy oraz statystyk.Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki Klienta oznacza, że pliki te będą umieszczane w urządzeniu końcowym Klienta. Zawsze jednak można zmienić te ustawienia.

koszyk: 0 produktów

Zasada jurysdykcji uniwersalnej w prawie międzynarodowym

dr Tomasz Ostropolski

Tomasz Ostropolski

Doktor nauk prawnych, naczelnik wydziału w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości

ISBN: 978-83-7627-001-2
Nr katalogowy: 1008
Wydanie: 1
Data wydania: 2008/12
Seria: Monografie
Oprawa: miekka
Format: 145 x 205
Ilość stron: 280
Cena katalogowa: 49 zł


spis treści

Dostępność publikacji:
Dostępny na bieżąco

Cena: 49.00 zł

koszty dostawy 


poleć znajomemu

O ile niegdyś zasada jurysdykcji uniwersalnej wykorzystywana była jedynie w marginalnych przypadkach, o tyle obecnie jej waga niepomiernie wzrosła. Wystarczy wspomnieć sprawy Eichmanna w Izraelu, Pinocheta w Wielkiej Brytanii, czy podejmowane w ostatnich latach w państwach europejskich próby ścigania przywódców Stanów Zjednoczonych za domniemane zbrodnie wojenne czy ścigania za piractwo.

Autor analizuje ten fenomen, będący wyrazem ewolucji prawa międzynarodowego w zakresie międzynarodowej odpowiedzialności karnej jednostek po II wojnie światowej. Badania autora koncentrują się na analizie doktryny oraz praktyki zarówno sądów krajowych, jak i trybunałów międzynarodowych, które zostały skonfrontowane z zasadą jurysdykcji uniwersalnej w jej różnych postaciach. Monografia uwzględnia również szersze spektrum problemów decydujących o dopuszczalności ścigania karnego w prawie międzynarodowym niezależnie od łączników jurysdykcyjnych, w szczególności kwestię immunitetu funkcjonariuszy obcego państwa.

„Mamy tu do czynienia z bardzo interesującą i wartościową rozprawą, poruszającą odważnie szereg kwestii istotnych z punktu widzenia teorii i praktyki prawa międzynarodowego, mających aktualne znaczenie polityczne i praktyczne. Poza tym jest to praca w znacznej części nowatorska, po raz pierwszy w polskiej literaturze przedmiotu odnosząca się kompleksowo do zasady jurysdykcji uniwersalnej.
Na uwagę zasługuje również solidne uwzględnienie związanej z tym obszarem praktyki, co wymagało szczególnej pasji badawczej. Autor wykazał się dużą rozwagą i ostrożnością w ocenie pewnego entuzjazmu, jaki można było dostrzec w ostatnich latach w doktrynie i analizach politycznych w odniesieniu do zasady jurysdykcji uniwersalnej”.

Prof. dr hab. Jan Barcz


Polecaj i kupuj taniej

Darmowe przesyłki

Zakup grupowy

Jak publikować w EuroPrawo


Instytut Wydawniczy EuroPrawo

© | polityka prywatności